Wobec skazanych za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Środek ten orzeka się niezależnie od kary, tak więc może być orzeczony np. obok kary grzywny czy kary pozbawienia wolności. W zależności od rodzaju przestępstwa wyróżnia się środki karne orzekane fakultatywnie oraz środki karne orzekane obligatoryjnie. W tym drugim przypadku sąd skazując sprawcę czynu zwyczajnie musi nałożyć na niego zakaz prowadzenia pojazdów.

Przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających stypizowane w art. 178a Kodeksu karnego, które zostały omówione we wpisach: https://www.adwokat-kmm.pl/jazda-pod-wplywem/ oraz https://www.adwokat-kmm.pl/jazda-po-zazyciu-srodkow-odurzajacych/ jest tym rodzajem przestępstwa, za popełnienie którego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych lub pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata. Czyni więc to niezależnie od swojej woli i niezależnie od sytuacji oskarżonego. Jedyne co sąd miarkuje to okres orzeczonego środka karnego. Okres nie krótszy niż 3 lata oznacza, że sąd może nałożyć na kierowcę znajdującego się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających zakaz prowadzenia pojazdów od 3 lat do lat 15, a nawet w szczególnych sytuacjach orzec zakaz prowadzenia pojazdów dożywotnio.

Z doświadczenia mogę śmiało powiedzieć, że dla wielu kierowców zatrzymanych pod wpływem zakaz prowadzenia pojazdów jest bardziej represyjny niż nałożona kara. Dla niejednego z nich zachowanie możliwości prowadzenia pojazdów wiąże się z sytuacją życiową, rodzinną albo nawet zawodową.

Czy zatem istnieje możliwość odstąpienia od orzeczenia tego środka karnego? Albo skrócenia okresu, na jaki ma zostać orzeczony? Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Mowa tu o instytucji warunkowego umorzenia postępowania, które pozwala zarówno na całkowite odstąpienie od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, jak i na skrócenie okresu trwania tego środka karnego, czy też o instytucji odstąpienia od wymierzenia środka karnego. Istnieje też możliwość zastosowania pewnych rozwiązań nawet jeśli wyrok skazujący jest już prawomocny, a zakaz prowadzenia pojazdów rozpoczął już swój bieg. Mowa tu o zamianie tego środka karnego na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową albo uznania środka karnego za wykonany po upływie połowy okresu, na jaki został orzeczony.

W razie wątpliwości, zapraszam do kontaktu.

Katarzyna Małosek – Makarczuk

Adwokat

Stan prawny:

17.11.2022r.